Q&A

Kolik času je věnováno refaktoringu ?

Máme aktivní codereview, kdy se senioři věnují commitům. Při psaní kódu na již existující místa se snažíme zabrat i okolí a pokud máme nápad na vylepšení, zapracujeme jej. Pokud má kdokoli zajímavý nápad na vylepšení kódu, šíříme jej mezi ostatní vývojáře, aby každý další kód nebo jeho úprava byla lepší a efektivnější.

Jak se loguje a jsou organizovány logy? 

Logujeme všechny chyby včetně stacktrace a snažíme se možné problémy v produktu objevit dříve než zákazník.

Jak probíhá monitoring zátěže systému?

Máme oddělení technické podpory čítající 5 kolegů, kteří se starají o provoz serverů a sledují jejich zatížení. Ke sledování využití systémových prostředků využívají NAGIOS. Zaznamenáváme také délku zpracování requestů.

Jak rychle vyvíjíme? 

  • Transparentní backlog, kde zákazník může přidávat své nápady - www.vylepsicygnus.cz
  • Pokud Product Owner rozhodne, že je featura důležitá, od groomingu se dostane k zákazníkovi za 1 týden až 3 měsíce, zpravidla dodáváme featury zákazníkovi každý měsíc.

Jak probíhá získávání a zpracování user stories?

Máme tři product ownery, každý se stará o své moduly a udržují spolu stejný koncept produktu jako celku. Třídí a zpracovávají četné požadavky od zákazníků a dalších kolegů na firmě. Spolu s interními experty z řad konzultantů a obchodníků vybírají vhodné požadavky a stanovují, čeho by chtěl zákazník docílit a co by mu při rutinní práci pomohlo. Spolu s vývojovým týmem rozpracují požadavky do jednotlivých user stories a odhadnou náročnost. Release zákazníkům je každý 1-2 měsíce.

Jsou možnosti vzdělávání ve firmě?

Podporujeme konference a proaktivitu kolegů, vzdělávání ale musí dávat smysl oběma stranám. Ve firmě máme také jazykové vzdělávání, vzdělávání organizované Institutem aplikované psychlogie i firemní knihovnu.